Meme Gelişimi

Meme gelişimi anne karnında başlar. Doğumda meme başı ve areola (meme başının çevresinde daha koyu renkli dairesel alan) arkasında yaklaşık 10-12 tane primitif süt kanalları ve süt salgı bezleri mevcuttur. Ergenlikle birlikte salgılanan hormonların etkisiyle süt bezleri ve süt kanalları gelişmeye başlar. Süt kanalları uzayarak dallanır. Fakat memenin tam olarak gelişimi gebelik ve takip eden emzirme döneminde sona ermektedir.

Ergenlik Döneminde Meme Gelişimi

Meme dokusu gelişimi 8-13 yaşlarında başlar. Bu dönemde aynı zamanda koltuk altı ve kasıklarda kıllanma başlamaktadır. Özellikle yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun etkisiyle süt kanalları genişlemeye, uzamaya ve dallanmaya başlar. Önce meme dokusu areola altında tomurcuklanarak büyür. Daha sonra areola genişler ve areola altında meme dokusu büyür ve yağ dokusu artar. Böylece areola ve meme başı meme dokusu üzerinde ikinci bir kabarıklık oluşturur. Son olarak bu kabarıklık geri çekilir ve erişkin meme dokusu görünümü kazanarak sadece meme başı çıkıntısı kalır. Ergenlik döneminde meme gelişimi ortalama olarak 4 yıl kadar sürer.

Tam boyut görüntülemek için resme tıklayınız.

Gebelikte Meme Gelişimi

Gebelik sırasında areola rengi koyulaşır ve büyür. Süt kanallarında genişleme ve dallanmada artış, süt bezlerinde büyüme sonucu meme hacmi artar ve meme dokusu süt salgılamaya hazırlanır.

Adet Döneminde Meme Değişiklikleri

Meme dokusu ergenlik ve adet döneminin başlangıcı ile her ay bir değişim içindedir. Adet döneminin başında artan östrojen hormonu süt kanallarında genişleme olur ve bu dönemin ortalarında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama sonrası kanda progesteron hormonunda artış olur ve süt bezlerinde genişleme, su tutulması ile meme büyür ve hassaslaşır. Adet dönemine yaklaşırken memedeki ağrı ve hassasiyetin nedeni bu hormonal değişikliklerdir ve bu durumun meme kanseri ile ilgisi yoktur.

Menapoz Sonrası Meme Değişiklikleri

Menapoz sonrası kanda östrojen ve progesteron hormonları azalmaktadır. Bu nedenle süt bezleri küçülür ve azalan meme dokusun yerini yağ dokusu almaya başlar. Bağ ve destek dokusunda su miktarının azalması ile meme dokusunda sarkma oluşabilir.