Meme Kanseri Belirtileri

Öncelikle özellikle erken evre meme kanserinde hiç bir belirti veya bulgu olmayabileceğini vurgulamak gerekir. Erken evre meme kanseri hiç bir şikayete neden olmadan sadece mamografi taramasında veya görüntüleme yöntemleri sırasında tanınabilir. Bu nedenle hiç bir şikayeti olmayan kadınlarda bile yıllık kontrol önerilmektedir.

Süt Kanallarında Genişleme

Memede veya koltuk altında kitle meme kanserinin en sık saptanan belirtilerindendir. Adet sonrası devam eden şişlik varlığında mutlaka meme cerrahisi konusunda deneyimli bir genel cerraha danışılmalıdır. Meme kanseri ile ilişkili kitleler genellikle ağrısızdır fakat zaman zaman kitle üzerinde meme dosuna dokunulduğunda ağrı veya acı hissedilebilir. Memede ele gelen her kitlenin meme kanseri olmayacağı da unutulmamalıdır.

Meme derinde çekinti veya çöküntü oluşması. Bu durum kanser dokusunun meme derisine uzanan bağları tutması sonucu olur. Yanakta oluşan bir gamze görüntüsü gibi olabilir. Bazen kitle hissedilmeden de olabilir.

Meme derisinde renk değişikliği, kızarıklık, ısı artışı veya portakal kabuğuna benzer görüntü oluşması da meme kanseri belirtisi olabilir. Kanser dokusunun meme derisini etkilemesi sonucudur. Bu durum meme enfeksiyonları (mastit) ile karıştırılabilir.

Meme başında şekil veya renk değişikliği, meme başının içeri çökmesi, kabuklanma veya akıntı olması da meme kanserinin belirtisi olabilir. Bu belirtiler meme dokusunda bir kanserin sonucu oluşmakla birlikte iyi huylu hastalıklarda da olabildiğinden mutlaka araştırımalı ve ayırıcı tanısı yapılmalıdır.

Tüm bu belirtiler saptandığında mutlaka meme konusunda uzman genel cerrahi doktoruna müracaat edilmelidir. Doktorunuz, sizi mutlaka muayene edecek, muayene sonuçlarına göre meme ultrasonografisi, mamografi gibi tanısal yöntemleri planlayacaktır.