Kendi Kendine Meme Muayenesi

Kendi kendine meme muayenesi, her kadının kendi memelerini hem ayna karşısında gözleyerek hem de kendi elleri ile muayene etmesidir. Amaç kadının kendi normal meme dokusunu tanıyarak her hangi bir farklılık olduğunda erken dönemde sağlık personeline yönlenmesini sağlamaktır. 20 yaşından sonra tüm kadınlar her ay en az bir kez kendi memesini muayene etmelidir. Bunun için en uygun zaman adet bitimini takip eden haftadır. Çünkü bu dönem, memedeki hassasiyetin en az olduğu, ağrı ve şişliğin azaldığı, dolayısıyla muayenenin en rahat yapılacağı dönemdir. Bu nedenle oluşabilecek değişiklikleri fark etmek daha kolay olacaktır.

Kendi kendine meme muayenesi bir çok kadın için başlangıçta rahatsız edici ve endişeye neden olsa da takip eden muayenelerde kişinin kendi dokusunu daha kolay tanımasını sağlamaktadır.

Farklı bir çok yöntemle yapılabilmektedir. Fakat en uygun yöntem ayna karşısında memedeki görsel değişikleri değerlendirdikten sonra, yatarak elle muayene edilmesidir.

Bu muayene sırasında gözlenmesi gereken değişiklikler şunlardır:

meme kanseri belirtileri
  • Meme derisinde veya meme başında renk değişikliği
  • Memede derisinde şişlik veya çöküntü (gamze benzeri) olması
  • Meme başında akıntı olması
  • Meme başında içe çökme olması (bazen memenin normal yapısı böyle olabilir ama daha önce yokken yeni oluşması önemli)
  • Meme derisinde kızarıklık olması
  • Memede ele farlı yapıda doku- kitle gelmesi
  • Koltuk altında şişlik olması
  • Koltuk altında kitle ele gelmesi
  • Her iki memede ani ve yeni değişiklikler

Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılmalı?

Kendi kendine meme muayenesi için 10 dakika yeterli olacaktır ve tek ihtiyaç bir aynadır.

ayna karşısında meme muayenesi

Aynanın karşısında kollar yandayken, kollar kaldırılarak ve iki yanda bele bastırılırken,memelerde değişiklik olup olmadığı gözlemlenmeli. Öne eğilmiş pozisyonda da varsa değişiklikler incelenebilir.

kendi kendine meme muayenesi

Yatar pozisyonda ise muayene edilecek tarafın eli başın altına alınarak meme dokusunu altındaki pektoral kasın kasılması sağlanmalıdır. Böylece elle muayenede meme derisi ile gerilmiş olan kas arasındaki değişiklikler daha kolay hissedilebilir. Elin 3 orta parmağın uç kısımları muayene için en duyarlı bölümlerdir. Meme dokusu köprücük kemiğinin altından başlayarak, dairesel hareketlerle hissedilmeye çalışılmalı ve son olarak meme başı ve areolanın altındaki meme dokusu kontrol edilmelidir.

kendi kendine meme muayenesi

Koltuk altındaki değişiklikler yatarken muayene edilebileceği gibi otururken de kontrol edilmelidir.

Her hangi bir değişiklik fark edildiğinde en kısa zamanda bir hekime danışmak çoğu zaman meme kanseri tanısının erken dönemde konarak tedavi başarısını arttıracaktır.