Meme Başı Akıntısı

meme başı akıntısı

Çoğu iyi huylu nedenlere bağlı olmakla birlikte, meme başı akıntısı en sık karşılaşılan meme hastalıkları şikayetlerinden biridir.

Gebelik ve doğum sonrası dönemde memede süt bezleri gelişerek salgı yapma fonksiyonu kazanırlar. Doğum sonrası bebeğin emmeye başlaması ile kanda prolaktin denilen hormon salgısı artar ve süt bezleri işlev kazanır. Süt salgısı emzirmeyi kestikten 6 ay sonrasına kadar devam edebilir.

İyi huylu veya fizyolojik olarak adlandırılan meme başı akıntısı genellikle iki taraflıdır. Sıklıkla meme başının masaj yada elle kontrolüne bağlıdır. Hasta akıntı olup olmadığını kontrol ederken normalde süt kanallarının uç kısmında akıntı olmasını engelleyen tıkaçların açılmasına neden olur. Bu durum normalde süt kanallarının içinde var olan normal sıvının meme başı akıntısı olarak algılanmasına neden olur. Akıntı beyaz, berrak, sarı, yeşil veya kahverengi olabilir. asaj yada elle kontrole bağlı oluşan bu tür akıntılar meme başının kontrolü kesildiğinde kendiliğinden kesilecektir.

Gebelik veya emzirme dönemi dışında prolaktin hormonun artışı ile her iki memede süt salgısının olması galaktore olarak adlandırılır. Prolaktin hormonu hipofizde (beyin tabanında çeşitli hormonların salgılandığı endokrin bez) salgılanır. Aşırı prolaktin salgısına çoğu zaman hipofiz bezinde iyi huylu çok küçük tümörler (hipofiz mikroadenomları)neden olmaktadır. Ayrıca hipotiroidi (tiroid hormonlarının yetersiz üretilmesi), kafa travması, ensefalit (beyin dokusunda enfeksiyon), prolaktin salgılayan bronkojenik tümörler, göğüs duvarı travmaları, yanıklar, göğüs duvarında zona hastalığı, kronik böbrek yetmezliği gibi durumlarda da aşırı prolaktin hormonu salgılanabilir.

Patolojik veya anormal meme başı akıntısı genellikle tek taraflıdır ve kendiliğinde olmaktadır. Hasta çoğu zaman içi çamaşırındaki kirlenme ile fark eder. Su gibi, sarımsı, kanla karışık ve kanlı akıntı olabilir. Aynı zamanda meme başında içeri doğru çökme ve dönme, meme başında kızarıklık, çatlaklar ve kabuklanmalar olabilir. Süt kanalarının içinde papillom adı verilen iyi huylu lezyonlar, süt kanallarında genişleme ve memenin iyi huylu tümörlerinde olduğu gibi iyi huylu hastalıklara bağlı olabildiği gibi meme kanserlerinde de patolojik meme başı akıntısı olabilir.

Meme başı akıntısı olan tüm hastalarda mutlaka hekim muayenesi ve onun gerekli göreceği testler ve görüntüleme yöntemleri ile ayırıcı tanı konularak akıntı nedeni ortaya konmalıdır.