Süt Kanallarında Genişleme (Duktal Ektazi)

Süt kanallarında genişleme meme başı akıntısı şikayeti ile müracaat eden hastalarda sıklıkla saptanan bir durum olan duktal ektazi, meme süt kanallarında herhangi bir nedene bağlanamayan genişleme olarak tanımlanabilir. Genellikle meme başının hemen altında sayıları 5 ile 9 arasındaki ana süt kanallarında gözlenir.Bir veya daha fazla süt kanalında gözlenebilir ve süt kanalının genişliği 2mm den daha büyük olarak ölçülür.

Bu durum bazen meme muayenesinde meme başı altında sert bir kitle olarak hissedilebilir.Daha çok menapoz sonrası hastalarda saptanmaktadır.

Sebebi tam olarak açıklanamamakla birlikte süt kanalları çevresinde enflamasyon ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Tanı genellikle ultrasonografi ve mamografi ile konur.

Çoğu zaman iyi huylu meme hastalığı olarak kabul edilmekle birlikte zaman zaman meme kanserlerine eşlik edebilir. Bu nedenle ayırıcı tanıda dikkatli olmak gerekir. Sebep olduğu meme başı akıntısı kanlı ise akıntı örneklemesi yapılarak patolojik inceleme gereklidir.

Genellikle tedaviye gerek duyulmamaktadır. Fakat şişlik, kızarıklık gibi enflamasyon bulgularının eşlik ettiği hastalarda antibiyotik tedavisinin faydası olabilir. Uzun süre meme başı akıntısı olan hastalarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Süt Kanallarında Genişleme

Tam boyut görüntülemek için resme tıklayınız.