Meme Onarımı

meme onarımı

Meme onarımı meme şeklinin cerrahi yöntemlerle yeniden şekillendirilmesidir. Memenin tamamen çıkarıldığı (mastektomi) veya bir kısmının alındığı (meme koruyucu cerrahi) ameliyatlardan sonra uygulanabilir. Ameliyatla eş zamanlı uygulanabileceği gibi ameliyattan aylar hatta yıllar sonra da uygulanabilir. Meme onarımı meme kanseri ameliyatlarında uygulanabileceği gibi profilaktik (risk azaltıcı) cerrahi sırasında da uygulanabilir.

Mastektomi sonrası meme onarımı ameliyatında, meme derisi korunmaktadır ve çoğu zaman meme dokusunun altına protez(silikon) yerleştirilerek meme şekli tekrar sağlanmaktadır. Bazen ameliyat sonrası radyoterapi uygulanacak hastalarda doku genişletici (ekspander), içi sıvıyla doldurulabilen protezler kullanılmaktadır. Bu protezler geçicidir ve bir süre sonra silikon protezler ile değiştirilmektedir.

Bazı hastalarda ise meme onarımı için hastanın karın bölgesinden veya sırt bölgesinden alınan kas ve yağ dokuları kullanılmaktadır.

Meme onarımı ameliyatları, hem cerrahi teknik hem de hasta ve tümör özelliklerine göre her hastaya özel olarak seçilmelidir. Bu nedenle her hasta ayrı olarak değerlendirilmeli ve karar verilmelidir.