Meme ağrısı (Mastalji) nedir, neden oluşur?

Meme ağrısı nedir? Kadınlarda meme ile ilgili en sık şikayetlerden biridir. Kadınların yaklaşık %70’inde hayatlarının bir döneminde meme ağrısı vardır. Şiddeti kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı bayanlarda çok şiddetli olup tıbbi tedavi gerektirebilir. Meme ağrısı çoğu zaman meme kanseri ile ilişkili değildir. Nadiren inflamatuvar meme kanserinde aşırı gergin, şiş ve kızarık meme ile birlikte ağrı olabilir.

meme ağrısı nedir?

Meme ağrısı siklik (2/3’ü) ve non-siklik (1/3’ü) olarak iki gruba ayrılır.

Siklik meme ağrısı adet dönemlerinde hormonal değişikliklerle ilgilidir ve genellikle adetten bir hafta önce hissedilmeye başlar ve adet başlangıcı ile azalarak düzelir. Genellikle her iki memededir ve daha çok memenin üst dış kısmındadır. Menapoz, gebelik, ve ergenlik döneminde siklik meme ağrısı olabilir. Fibrokistik meme yapısı adet öncesi dönemde hissedilen meme ağrısının en sık nedenlerinden biridir. Bu meme yapısında memede çok sayıda kist ve iyi huylu olduğu düşünülen
kitleler mevcuttur.

Non-siklik meme ağrısı her hangi bir dönemde oluşabilir ve genellikle meme dokusu veya göğüs duvarı patolojileriyle ilişkilidir. Çoğu zaman tek taraflıdır. Normal adet dönemleri ile ilişkisi yoktur. Altta yatan bir çok sebebi olabilir. Çok büyük meme dokusu, menapoz için hormon tedavisi, süt kanallarında genişleme (duktal ektazi), mastit veya meme apsesi, inflamatuvar meme kanseri, gebelik, tromboflebit, travma, makrokistler, daha önce meme cerrahisi geçirmiş olmak, çeşitli ilaçlar (bazı antidepresanlar, kalp ilaçları, doğum kontrol hapları) non-siklik meme ağrısı nedeni olabilir. Bazen göğüs duvarı kas ve iskelet sistemine ait yansıyan ağrılar, non-siklik meme ağrısı olarak algılanabilir.

Meme ağrısı ile birlikte meme başı akıntısı, daha önce hissedilmeyen yeni bir kitle varlığı, ateş ve kızarıklık gibi meme enfeksiyonu varlığında, veya adet sonrası geçmeyen şiddetli meme ağrısı varlığında mutlaka meme hastalıkları konusunda uzman bir hekime müracaat edilmelidir.